www.mbpwlodawa.blox.pl - blog Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie
Zakładki:
B I B L I O T E K A
Biblioteki i bibliotekarstwo
Katalogi komputerowe bibliotek
P U B L I K A C J E TPZW
Włodawa - historia
Włodawa - informacje
Włodawa - kultura
Włodawa - turystyka
środa, 24 stycznia 2007
Promocja książki Haliny Leśnej

plakat Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie zaprasza na promocję książki Haliny Leśnej O godne życie.

W programie spotkanie z autorką wspomnień, autorem wstępu Stanisławem Koszewskim i wydawcą Waldemarem Taurogińskim, ekspozycja archiwalnych zdjęć i dokumentów oraz możliwość zakupu książki z autografem autorki.

fotografia

Halina Leśna (pseudonim literacki) urodziła się w 1933 r. Dzieciństwo spędziła w nadbużańskiej leśniczówce w powiecie hrubieszowskim. W 1959 r. przyjechała wraz z rodziną do Włodawy, gdzie mieszka do dziś.

Ze wstępu Stanisława Koszewskiego:

Napisano wiele książek o gehennie lat okupacji 1939-1945 i powojennej walce o pełną suwerenność Polski. Ale wspomnienia "O godne życie" Haliny Leśnej mają szczególną wartość, bo są oparte na autentycznych, osobistych przeżyciach autorki, jej rodziny przyjaciół i znajomych. [...]

okładka

We wspomnieniach znajdziemy opis patriotycznych dziejów rodu autorki, począwszy od dziadka - powstańca z 1963 roku, a następnie własnej rodziny w czasie II Wojny Światowej uwikłanej w walkę wyzwoleńczą z okupantem hitlerowskim w szeregach Armii Krajowej i w latach zniewolenia przez ustrój komunistyczny.

Autorka, jako dziecko przeżywała wojenne dramaty, takie jak: niszczenie narodu polskiego i żydowskiego, rzezie rodzin polskich przez ukraińskich nacjonalistów. A po zakończeniu wojny z Niemcami, niepokoje związane z rewizjami, aresztowaniami i prześladowaniami rodziny za nieaprobowanie ustroju PRL. Ojca i jedną z sióstr sądy władzy ludowej skazały na dziesięcioletnie kary więzienia, a brata na karę śmierci. [...]

Każdy, kto miłuje Ojczyznę powinien sięgnąć po wspomnienia Haliny Leśnej, gdyż są fascynującą lekturą, w której opisano dzieje Polski w II połowie XX wieku.

Promocja odbędzie się we wtorek 30 stycznia 2007 r. o godz. 16.00 w Czytelni Oddziału dla Dzieci MBP we Włodawie.

Zapraszamy!!!


Książkę, wydaną nakładem Wydawnictwa TAWA, można również nabyć w księgarni "Domu Książki" we Włodawie.

wtorek, 23 stycznia 2007
Koncert Noworoczny w WDK

Włodawski Dom Kultury zaprasza na Koncert Noworoczny.

W programie:

  • Kolędy w wykonaniu Chóru Klubu "Złota Jesień"
  • Kolędy i Pastorałki w wykonaniu Chóru "Gaudeamus"
  • "Wspólny opłatek"
  • Występ Zespołu Tańca Ludowego "Polesie"

Koncert odbędzie się w poniedziałek 29 stycznia 2007 r. o godz. 17.00 w sali Kina Włodawskiego Domu Kultury, al. J. Piłsudskiego 10.

Polecamy!!!

poniedziałek, 15 stycznia 2007
Wieczór Poezji, Kolęd i Pastorałek

plakat Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie zaprasza na Wieczór Poezji, Kolęd i Pastorałek w wykonaniu członków grupy poetyckiej Stowarzyszenia Twórców Kultury Nadbużańskiej, p.p. Jadwigi i Ryszarda Graniców z chóru "Złota Jesień" i zespołu śpiewaczego "Kresowianki".

Czwartek 18 stycznia 2007 r. o godz. 17.00, Czytelnia Oddziału dla Dzieci MBP we Włodawie.

Zapraszamy!!!

15:18, mbpwlodawa , Wydarzenia
Link Komentarze (1) »
czwartek, 11 stycznia 2007
"Metropolis" we włodawskim Kinie

plakat W poniedziałek 8 stycznia 2006 r. w sali Kina Włodawskiego Domu Kultury odbyła się druga z cyklu projekcji prezentujących największe dokonania światowej kinematografii.

Tym razem miłośnicy kina mieli okazję obejrzeć Metropolis w reżyserii Fritza Langa, legendarny niemy film science-fiction z 1926 r.

fotografia Korzystając z okazji amatorzy ambitnego kina zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie. Kto wie, być może za 50 lat zawiśnie ono obok tych prezentowanych dziś w hallu włodawskiego Kina?
O projekcji można również przeczytać na stronach serwisów informacyjnych Nasza Włodawa i Elbi.pl.

środa, 10 stycznia 2007
Opłatek twórców ludowych w Hannie

fotografia 28 grudnia 2006 r., na spotkaniu opłatkowym w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Hannie, twórcy ludowi powiatu włodawskiego spotkali się z władzami samorządowymi i przedstawicielami współpracujących placówek kultury.

Włodawskie środowisko artystyczne reprezentowali zrzeszeni w Stowarzyszeniu Twórców Kultury Nadbużańskiej im. Janusza Kalinowskiego Zofia Iwaniuk, Mariusz Komorowski, Alicja Koszot, Czesława Michańska, Jan Pawłowski, Stanisława i Stefan Sidorukowie.

Degustacji potraw wigilijnych towarzyszyło tradycyjne łamanie się opłatkiem, kolędy i pastorałki. Świąteczne i noworoczne życzenia wszelkiej pomyślności w życiu osobistym, spełnienia marzeń i realizacji artystycznych planów w imieniu pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie złożyła Małgorzata Zińczuk.


O spotkaniu opłatkowym pisały tygodniki regionalne Nowy Tydzień [Nr 1 (70) z dn. 2-7 stycznia 2007 r.] i Super Tydzień [Nr 1 (269) z dn. 2-7 stycznia 2007 r.]

 
1 , 2