www.mbpwlodawa.blox.pl - blog Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie
Zakładki:
B I B L I O T E K A
Biblioteki i bibliotekarstwo
Katalogi komputerowe bibliotek
P U B L I K A C J E TPZW
Włodawa - historia
Włodawa - informacje
Włodawa - kultura
Włodawa - turystyka
niedziela, 02 grudnia 2012
Mamy nowy blog!

Koniec roku - czas na zmiany. Od niedawna cieszymy się razem z Wami zmodernizowanym budynkiem biblioteki a teraz przenosimy się z naszym blogiem w nowe miejsce.

Wszystkie dotychczasowy wpisy pozostaną tutaj jako archiwum naszej dotychczasowej działalności a my zapraszamy pod nowy adres:

http://mbpwlodawa.blogspot.com/

17:08, mbpwlodawa , Informacje
Link Komentarze (1) »
sobota, 01 grudnia 2012
Miłych wizyt nigdy za dużo... czyli ciąg dalszy lekcji bibliotecznych

Jesienna pogoda bywa kapryśna, o czym przekonali się uczniowie kl. IV „b" Szkoły Podstawowej nr 2, którzy pod opieką pań Beaty Wyrzykowskiej-Telepko oraz Krystyny Czerniak i Marty Kaczmarskiej odwiedzili nas w deszczowy czwartek, 29 listopada.

Pochmurna aura towarzyszyła także drugiej grupie młodych czytelników, którzy tego dnia złożyli nam wizytę. Uczniowie kl. V „b", ze Szkoły Podstawowej nr 3 we Włodawie dotarli do nas pod opieką pani Ewy Barciś.

Młodzi czytelnicy podzielili się z nami swoimi pozytywnymi opiniami odnośnie wyremontowanego budynku, chętnie zwiedzili poszczególne agendy biblioteki zapoznając się ze specyfiką pracy na poszczególnych stanowiskach. Mimo młodego wieku wykazali duże zainteresowanie agendami przeznaczonymi dla czytelników dorosłych i zgromadzonym tam księgozbiorem, tj. Wypożyczalnia dla Dorosłych oraz Czytelnia dla Dorosłych.

Uwadze uczniów nie umknęły wystawy, które nadal można obejrzeć w naszych galeriach. Wśród prac nagrodzonych i wyróżnionych w konkursie XII Powiatowego Festiwalu Twórczości Dziecięcej młodzież odnalazła dzieła swoich kolegów i koleżanek, na pokonkursowej wystawie pt. „Przyjaciół gromadka Kubusia Puchatka" zlokalizowanej w galerii „Na Piętrze".

Niesamowity magnetyzm przyciąga naszych gości do Czytelni Internetowej, gdzie chętnie wracają po skończonych zajęciach szkolnych. Korzystają tutaj z wysokiej klasy sprzętu komputerowego i próbują swoich sił przy tabletach do grafiki komputerowej. Atrakcyjną propozycję stwarza również Oddział dla Dzieci, gdzie oprócz ciekawych wydawnictw i publikacji prasowych młodzi użytkownicy mogą spełniać się muzycznie grając na keyboardzie.

Młodzież dowiedziała się dzisiaj m.in. jak korzystać z katalogu elektronicznego, każdy mógł odszukać ulubioną książkę. Zagadki nie stanowi już układ księgozbioru i propozycja czytelnicza naszej biblioteki. Nie powinno też sprawiać trudności korzystanie z dobrodziejstw Działu Regionalnego, w którym nasi dzisiejsi goście odnaleźli ciekawe informacje m.in. o swoich szkołach.

Dziękujemy Wam za wspólnie spędzony dzisiaj czas, zapraszamy w nasze progi jak najczęściej.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z dzisiejszych spotkań: uczniowie kl. IV b z SP2uczniowie kl. V b, SP3.

Joanna Orzeszko

 

czwartek, 29 listopada 2012
Misiostwo świata!

Czegoś takiego to jeszcze w naszej bibliotece nie było...

W środowe przedpołudnie, 28 listopada bibliotekę opanowały misie! Przybyły do nas pod opieką pań wychowawczyń z Miejskiego Przedszkola nr 2 we Włodawie, by Dzień Pluszowego Misia, który był 25 listopada, uczcić wśród książek.

Nasi mali goście w asyście dwóch dużych pluszowych misiów ochoczo zwiedzali bibliotekę, zapoznając się z rozwiązaniami architektonicznymi budynku i jego nowinkami technicznymi. Nic nie umknęło uwadze przedszkolaków, w każdej z agend biblioteki znalazły coś ciekawego, o co warto było zapytać. Dużym zainteresowaniem dzieci cieszyła się wystawa pokonkursowa pt."Przyjaciół gromadka Kubusia Puchatka", która znajduje się w galerii "Na Piętrze" i idealnie komponuje się z obchodzonym świętem.

Po pełnym wrażeń zwiedzaniu, grupa Tygrysków i Misiów powróciła do Oddziału dla Dzieci, gdzie w skupieniu wysłuchały bajki o Misiu Benjaminie. Następnie miś w osobie Bogusławy Górskiej przygotował dla dzieci niespodziankę - quiz "Misiowe ABC", w którym maluchy w drużynach: Zielone Misie, Czerwone Misie - odpowiadały na pytania wykazując się ogromną wiedzą na temat postaci z ich ulubionych bajek. Obie grupy otrzymały dyplomy i gratulacje.

Kolejną ciekawostką był przegląd książeczek dla dzieci, których bohaterami są misie bardziej lub mniej znane przedszkolakom. Ku naszej uciesze książeczki rozeszły się jak przysłowiowe ciepłe bułeczki.

Maluchy próbowały także swoich sił przy keyboardzie, który rozgrzany do czerwoności poddał się twórczości małych rączek.

Przedszkolaki przygotowały dla nas wspaniałą niespodziankę – opracowały Kodeks Małego Czytelnika, który został głośno odczytany i zaakceptowany przez wszystkie dzieci.

Po blisko półtora godzinnym spotkaniu przyszła pora na małe "co nieco". Naszym przesympatycznym misiom zaczęło burczeć w brzuszkach więc postanowiły udać się na zasłużony obiad. Na pożegnanie poczęstowały się słodkimi krówkami, które obiecały zjeść na deser, już w przedszkolu.

Dziękujemy Wam bardzo za tę przemiłą wizytę i zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii.

Joanna Orzeszko

środa, 28 listopada 2012
Promocja "Bisów" we Włodawie

Z dedykacją na 5-lecie włodawskiego Dyskusyjnego Klubu Książki i z wyrazami sympatii dla włodawskiej publiczności czytelniczej - bez honorarium! - od Autora, Stefana Dardy.

Już po raz piąty włodawscy miłośnicy literatury grozy mieli okazję spotkać się z jednym z najbardziej wyróżnianych i docenianych na polskim rynku wydawniczym pisarzem tego gatunku. Wizycie Stefana Dardy towarzyszyło, jak na zamówienie, pochmurne i mgliste popołudnie 26 listopada 2012 r. W intrygującej niesamowitością i niepokojem scenerii rozpoczęła się jedna z pierwszych promocji "Bisów" - trzeciej części cyklu powieściowego "Czarny Wygon". Wielbiciele "strasznej (!) prozy" przybyli na spotkanie z autorem mrocznych opowieści z dreszczem emocji i zaciekawienia. I według kuluarowych relacji wielu - a gości było około stu pięćdziesięciu - nie zawiedli się, mimo iż w przeciwieństwie do świata fabuły dardowskich powieści i nawiązującej do ich klimatu mrocznej scenerii atmosfera spotkania była bardzo ciepła i przyjazna. O tym, jak znana jest włodawskim czytelnikom osoba i twórczość Stefana Dardy świadczyła nie tylko frekwencja na spotkaniu, ale też liczne pytania kierowane do pisarza. Ciekawość sympatyków twórczości "mrocznego", a jednocześnie prywatnie nad wyraz sympatycznego bohatera spotkania, dotyczyła procesu twórczego, inspiracji, planów pisarskich oraz jego licznych pasji pozaliterackich: muzycznych, fotograficznych i turystycznych. Szczególnym zaś aplauzem przyjęto zapowiedź pisarza o umiejscowieniu akcji jego kolejnej powieści w naszej rodzinnej Włodawie.

Zgromadzona publiczność nagrodziła deklarację Autora gromkimi brawami. Na pisarza czekały też upominki. Akwarela - pejzaż miejski Włodawy - pędzla Sławomira Stasza wraz z podziękowaniami od Koła Miejskiego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich i Dyskusyjnego Klubu Książki oraz album zdjęć przyrodniczych wręczony przez sympatyka biblioteki (a zawodowo pracownika Nadleśnictwa Włodawa) Włodzimierza Czeżyka.

Spotkanie zakończyło się spodziewaną kolejką po zakup książek, a potem jeszcze dłuższą do otrzymania autografu Autora na ich kartach, o kolejkach do zdjęć pamiątkowych z Autorem i duchem jego literackiego bohatera – księdza Dobrowolskiego - nie wspominając...

 

Spotkanie przygotowały i  poprowadziły:

Barbara Paszkowska – moderator Dyskusyjnego Klubu Książki przy MBP we Włodawie
Małgorzata Zińczuk – kierownik Działu Udostępniania Zbiorów i Informacji, przewodnicząca Koła Miejskiego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich

Multimedialną oprawę spotkania przygotował Marek Paszkowski. Do oprawy muzycznej wykorzystano - dostępne na licencji Creative Commons i za osobistą zgodą Artysty - nagrania projektu Scabeater (www.facebook.com/scabeater) dostępne za pośrednictwem serwisu Jamendo - polecamy!

Nastrojową scenografię stworzyła Pracownia Artystyczna Pasiasty Stworek - www.pasiastystworek.pl (oraz www.facebook.com/pasiastystworek). Leśne eksponaty wykorzystane w scenografii dostarczył wieloletni sympatyk i przyjaciel biblioteki, Włodek Czeżyk.

Szatę dardowskiego ducha - księdza Dobrowolskiego - uszyła zaprzyjaźniona z biblioteką malarka Agnieszka Kuryłowicz zaś w postać ducha wcielił się jej syn, Michał.

Organizatorzy spotkania: Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie, Dyskusyjny Klub Książki przy MBP we Włodawie, Koło Miejskie Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.

Relację opracowali: Marta Ładak, Małgorzata Zińczuk i Marek Paszkowski


Zapraszamy do obejrzenia zdjęć ze spotkania.

Radiowej relacji ze spotkania można wysłuchać na stronie Twojego Radia Włodawa.

wtorek, 27 listopada 2012
Biblioteka będzie czynna w soboty

Już od 1 grudnia wracamy do sobotnich dyżurów w bibliotece.

Wypożyczalnia dla Dorosłych i Oddział dla Dzieci będą czynne w godzinach od 9:00 do 13:00.

W bibliotece będzie można również skorzystać z dostępu do Internetu.

Zapraszamy!

14:45, mbpwlodawa
Link Komentarze (1) »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 65